Sıkça Sorulan Sorular

‘’Dengeli pH’’ nedir ve neden önemlidir?

pH bir şeyin ne kadar asidik ya da alkali olduğunu ölçme biçimidir. Cildimizin normal pH’ı 5.4 ile 5.9 aralığındayken, genital bölgemizin pH’ı 4.5’ten daha azdır. Genital bölgedeki sağlıklı pH , laktobasili denen yararlı bakteriler sayesinde dengelenir ve bu pH ile zararlı bakterilerin üremesini engeller. Genital bölgenin pH’ı artarsa yani daha az asidik olursa laktobasili bakterilerinin sayısı ve kalitesi düştüğünden, diğer bakteriler hızla çoğalır. Bu da genital bölgede kaşıntı ve mantar gibi hastalıklara sebep olur.

Genital bölgenin pH dengesi hangi faktörler ile bozulabilir?

Genital bölgenin pH değeri yaş ile değişir; ergenlik öncesinden menopoz sonrasına kadar aşağıdaki faktörlerin tamamı pH dengenizin değişmesine sebep olabilir.

Antibiyotikler – Yararlı bakterileri de yok ettiğinden enfeksiyon riskini arttırır.

Hamilelik – Hamilelik sırasında ve emzirme döneminde tüm hormonlar değiştiğinden pH dengesi etkilenir.

Cinsel ilişki sonrası – Cinsel ilişki sırasında salgılanan ter ve vücut sıvıları pH değerini değiştirebilir.

Doğum kontrol hapı – Doğum kontrol hapı normalde hormonları dengeler ancak bazı kadınlar hapı bıraktıkları hafta genital bölgelerinde iritasyon hissedebilir.

Aylık periyod dönemi – Periyod döneminizdeki hormon değişikliği pH dengenizi değiştirebilir.

pH değişikliğinin en büyük belirtisi kaşıntıdır. Genital bölgenizde bir iritasyon geliştiğinde kaşıntı hissedersiniz ve bu da enfeksiyona sebep olabilir. Zaten hassas olan genital bölgenizin enfeksiyona açık olması, doktorunuza danışarak tedavi olmanızı gerektirebilir.

Sadece su yeterli değil mi? Ya da duş jeli kullansam olmaz mı?

Sadece su kullanmak genital bölgenin pH dengesini etkilemeyecektir fakat oluşabilecek potansiyel bakteri üremesine karşı önlem de almayacaktır. Duş jeli ve diğer parfüm içeren ürünler kullanmak zaten yeterince hassas olan genital bölgenizin pH değerini bozabilir. Femfresh ürünleri sabunsuz, hipoalerjenik, pH dengeleyici ve dermatolojik/jinekolojik olarak onaylanmıştır.

Genital bölgedeki kaşıntılara nasıl engel olurum?

Bunu yapmanın birçok yolu var; genital bölgemizin doğal pH değerini bozduğu ve zararlı bakterilerin üremesini hızlandırdığı için parfüm içeren ürünlerden kaçınmalısınız. Femfresh gibi özel olarak formüle edilmiş pH dengeleyici ve dermatologlar tarafından onaylanmış ürünler kullanmalısınız. Bunlara ek olarak yeterince su içmek, çok dar kıyafetlerden kaçınmak ve koton iç çamaşırı tercih etmek de genital bölgedeki kaşıntılara engel olacaktır.

Femfresh kullanmanın faydaları nelerdir? Gerçekten kullanmak gerekli mi?

Femfresh ürünleri genital bölgenin doğal pH değerini koruması için özel olarak üretilmiştir. Genital bölge bakımında su haricinde başka bir ürün kullanmak ve kendini olumsuz dış etkilerden korumak isteyen kadınlar için, pH değerini bozmayacak, parfüm içermeyen, test edilmiş bir ürünü seçmek çok önemlidir. Femfresh ürünleri dermatologlar ve jinekologlar tarafından genital bölgeyi nazik bir şekilde temizleyip, sağlıklı pH değerini dengelediği yönünde onaylanmıştır.

Femfresh deodorantı nasıl kullanmalıyım?

Femfresh deodorantı 15 cm uzaklıktan iç çamaşırına veya direkt genital bölgeya sıkarak uygulayabilirsiniz.

Hamilelik döneminde Femfresh ürünlerini kullanabilir miyim?

Femfresh ürünleri hem dermatolojik hem de jinekolojik olarak test edilmiştir. Ancak hamileler üzerinde herhangi bir kozmetik test yapılmadığından, kullanmadan önce doktorunuza danışıp güvenle kullanabilirsiniz.

Femfresh ürünlerinin üzerinde pH değeri neden yazmıyor? Ürünlerin pH değeri nedir?

Genital bölgenin pH değeri her dönemde farklı olur bu nedenle pH değerini dengeleyici ürünler kullanılmalıdır. Femfresh ürünleri ergenlikten menopoz sonrası döneme dek her dönemde olması gereken sağlıklı pH dengesini kurmaya yardımcı olur. Bu nedenle ürünlerde belirli bir pH değeri yazmaz, yalnızca genital bölge pH’ına uygun olarak dengeleyici etkiye sahip olması, doğal ortamı sağlayarak, korumayı hedeflemesi önceliklidir.

Genital bölge bakım ürünleri her zaman kullanılır mı? Devamlı kullanılırsa bir problemle karşılaşır mıyım?

Vücudumuz, saçımız, dişimiz ve cildimizin temizliği ve bakımı için nasıl farklı ürünleri ihtiyacımız olduğu kadar kullanıyorsak, genital bölge bakımı için de ayrı bir ürün kullanmamız ve ihtiyacımız olduğu kadar kullanmamız gerekir.