Vücudumuzun her bir bölgesi ayrı bir bakıma ihtiyaç duyuyor. Geçmiş yıllarda, sadece su ile temizlenen ve doğal yollarla bakım yapılan bölgelerimiz şu an özel geliştirilmiş formüllü ürünler ile desteklenmek durumunda. Nedenlerini birlikte incelemeye ne dersiniz?

En önemli nedenlerden en başta, 1950’lerden sonra kadının iş gücüne katılmasıyla birlikte daha aktif bir şekilde hayatı yaşamasıyla başlıyor. Fi tarihi gibi gelebilir ama konunun özü aslında geçmişe dayanıyor ve biz de neden intim temizliğine ihtiyacımız olduğunu aşağıdaki nedenler ile açıklıyoruz.

Neden #1: Daha önce evlerinde vakit geçiren ve annelik görevi olan kadınların sosyal ve ekonomik hayata katılmasıyla birlikte, iş yerlerinde daha çok oranda kadın çalışmaya başladı. Aynı zamanda topluma aktif olarak sosyalleşerek de katılan kadınlar, kalabalık ortamlarda ortak tuvaletleri kullanmaya başladılar. Böylece mikrobik ortamda üreyen bakterilerin yayılması kolaylaştı.

Neden #2: İş hayatı ile birlikte gelen stres ve kaygı, kadınların beslenmelerini ve alışkanlıklarını değiştirdi. Zararlı ve şeker içeren maddeler ile sigara kullanımı hızla arttı. Böylece vücudun iç dengesi bozuldu ve bu da genital bölgenin sahip olduğu pH dengesini etkileyerek akıntılara sebep oldu.

Neden #3: Tek sosyal hayatı komşusuna gitmek ve market alışverişi yapmak olan kadınlar, toplum içerisinde aktifleşerek, kendilerine iyi bakmaya, beslenme ve spor gibi konulara özen göstermeye başladı. Böylece spor salonlarında, naylon içerikli olan spor kıyafetleri nedeniyle genital bölgelerde terleme ve pH dengesinde bozulma gibi hastalıklara davetiye çıkaran tehlikeler ile karşılaştılar.

Neden #4: Geçmişe kıyasla, günümüzde tüketimin hızla artması ve genellikle ucuz maliyet için tercih edilen sentetik kumaşların kullanılması sebebiyle satın aldığımız birçok ürün, giydiğimiz iç çamaşırları genital bölgemize zarar vererek, kaşıntı, kuruluk ve tahriş olma gibi durumlara neden oldu.

Neden #5: Toplumsal baskılar nedeniyle, cinsel ilişkiler ile bulaşan ve anlatılamayan problemler her kadın için gizlenmesi gereken bir konu haline dönüştü. Bu nedenle kadınlar destekleyici ürünler ile cinsel ilişki öncesi ve sonrasında önlem almaya ve hijyen sağlamaya özen gösterdiler.

Yukarıdaki 5 nedene baktığımızda özetle geçmişten günümüze toplumsal değişimlerin kadınların bulunduğu ortamı ve çevreyi etkilediğini görüyoruz. Birbirini tetikleyen sebeplerden dolayı, artık hijyenik ortamlar ve güvenilir hammadde içeren giysilere erişim zorlaşıyor. Bu nedenle yalnızca su ile intim temizlik geçmişe ait bir önlem olarak rafa kalkıyor.

Günümüzde, bakterilerin kolayca yayıldığı ve sağlıklı besinlerin ve alışkanlıkların yok olduğu bir ortamda, genital bölge bakımında özel formül geliştirilmiş ürünler öne çıkıyor. İngiltere’de her 10 kadından 8’inin* tercih ettiği Femfresh, ek destek ile genital bölgeyi hem kötü kokulardan hem de oluşabilecek rahatsızlıklardan koruyor. Ergenlik döneminden menopoza kadar güvenle kullanılabilecek Femfresh ürünlerini tüm kadınlara tavsiye ediyoruz.